Ogrzewanie płaszczyznowe – wątpliwości

W związku z wieloma pytaniami odnośnie ogrzewania podłogowego czy ściennego chcielibyśmy rozwiać część wątpliwości. Krążące  mity utrwaliły błędne opinie głoszone nawet przez niektórych projektantów architektów.

Mylnym przekonaniem jest informacja o bardzo niekomfortowym a nawet szkodliwym stosowaniem tego typu ogrzewania w sypialniach. Najczęściej projekt domu w tej części posiada tradycyjne grzejniki płytowe. Pojawiły się tłumaczenia o złym wpływie temperatury od podłogi jak i wzbijaniem ogromnej ilości kurzu. Oczywiście wszystko jest  teorią wymyśloną . Przyczyna kreślenia projektów w ten sposób jest inna. Sypialnie jak wszyscy wiemy są pomieszczeniami użytkowanymi na dwa sposoby zwykle dniem służą jako zwykłe pokoje. Większość ludzi dobrze czuje śię w temperaturach dziennych w granicach 20 st. C, jednak nocą woli spać przy 17-18 st. C. Ten model użytkowania pomieszczenia powoduje potrzebę szybkiej zmiany temperatury z dziennej na nocną. W przypadku systemu z grzejnikami tradycyjnymi zmiana taka nie stanowi problemu ponieważ następuje bardzo szybko po przekręceniu termostatu, natomiast  płyta grzewcza skłądająca się zwykle z dość dużej warstwy betonu i zatopionych w niej rurek grzewczych potrzebuje ogromną ilość czasu. W praktyce jednak spotykamy się raczej z utrzymywaniem stałej temperatury w tych pomieszceniach, co eliminuje wyżej wspomniane niedogodności. Duża bezwładność to jedyna wada takiego rozwiązania. Kompensują ją jednak liczne zalety. Przede wszystkim: zdrowy komfortowy rozkład temperatury, który pozwala na obnizenie średniej pomieszczenia do 18 st. C, niskie parametry zasilania 25-45 st C pozwalają na oszczędzanie energii oraz niezauważalny proces ogrzewania (podłoga max 28 st. C), w przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników wielokrotnie niższy efekt wzbijania kurzu i oczywiście estetyka. Wielbicielom/ wielbicelkom puszystych dywanów, aby nie tłumić skuteczności grzania polecamy ogrzewanie płaszczyznowe ścienne.

Amatorom sterowania pętlami grzewczymi za pomocą termostatów pokojowych i siłowników na rozdielaczach wyjaśniamy, że tego typu  inwestycje mają sens tylko w przypadku: braku sterowania pogodowego z zastosowaniem zwykłych mieszaczy podłogowych, chęć utrzymania dużych różnic temperatur między pomieszczeniami oraz przy wylewkach anhydrytowych.